VAVRS

2021 VAVRS Officers
President: Connie Moore (434) 865-4303
Vice President: Wesley Melson (540) 735-4888
Secretary: Joey King (540) 752-6047
Treasurer: Clarence Fox (540) 810-1423
Training Officer:
John H. Craig, III (540) 487-9546
Chaplain: Nick Brown (540) 649-0910
Chaplain Emeritus: A. Page Entsminger (540) 460-2784
Immediate Past President: Scott Davis (540) 922-2747
Editor: Gary Dalton (540) 481-0125
Parliamentarian:  Ken Morgan (804) 749-8191, ext. 4
Parliamentarian Emeritus: J C Phillips (804) 690-1011  
District 1 V.P.: Marsha Graham 
(540) 255-1339
District 2 V.P.: Jimmy Lee Pair (434) 594-8969
District 3 V.P.: Brandon Baugus (804) 586-0158
District 5 V.P.: Frank Smith (434) 841-0439
District 6 V.P.: Travis Pruitt (276)-226-0409
District 7 V.P.: Catherine (Kitty) Kresmer (540) 599-1988
District 8 V.P.: John Porter 804-436-6999
District 9 V.P.: Darrell Beavers  (276) 202-8647
District 10 V.P.: Diana Wills (540) 226-2943

VAVRS Office Staff
Executive Director: Barry W. McDonald (843) 731-1108 
Office Manager: Mary Shively (804) 719-9262 
Training Coordinator: Eddie Shifflett (804) 719-9261
Finance Manager:  John Hilliard (804) 719-9260 
Administrative Assistant:  Carol Gothard (804) 719-9266

Lobbyist: Ed Rhodes (804) 360-8922
Copy Room:  (804) 719-9268 
Conference Room:  (804) 719-9267 
Downstairs:  (804) 719-9264 

VAVRS Committees
Membership:
Chair:  
Wesley Melson (540) 735-4888
           Each District Vice President

Human Resources:
Chair: Vice President 
Wesley Melson (540) 735-4888
          Treasurer 
Clarence Fox (540) 810-1423       
          At-Large appointee 
James "Mac" McGuire (804) 719-9265
          At-Large appointee Wayne Rapp
          At-Large appointee Kim Craig

Bylaws:
Chair:  Jim Cromer (703) 777-7924
           
J C Phillips (804) 690-1011
          Ted Harris

          Ken Morgan (804) 749-8191 Advisor
              
Life Membership:
Chair: 
Gary Dalton (540) 481-0125
           JC Phillips
           Dreama Chandler
           Jim Fontaine
           Ford Wirt

Publication:
Chair: 
Gary Dalton (540) 481-0125
           
Bobby Hill (757) 647-2789

Convention:
Chair:   
Bubby Bish (804) 731-1131
            Tarry Pribble
            Andy Neagle
            Gerald Layne

Finance:
Chair:  Clarence Fox
           Connie Moore
           Wesley Melson
           Joey King
           Gerald Layne
           

Strategic Planning:
Chair:  Connie Moore
           Wesley Melson
           Joey King
           Scott Davis
           Gary Dalton
           Steve Southworth
           Kim Craig
           Kevin Dillard

Rescue College:
Chair: 
John H. Craig, III (540) 487-9546
Vice Chair: 
Steve Southworth (434) 989-7607        
         
 Jason Morgan
           Wayne Myers

Death Benefit:
Chair:  Andy Neagle
           Nick Brown
           Fay Browning
           Diana Wills
           Warren Winner

Training:
Chair:  John H. Craig, III
           Gary Dalton
           Steve Southworth
           Clay Overholt
           John Hillard
           Ken Morgan

           Wayne Myers
         
EMS Advisory Board-Governor Appointments:
VAVRS Representative:  
Valeta Daniels (804) 350-8158
VAVRS Representative: 
Dreama Chandler (276) 620-3432

Scholarship:
Chair: 
Carolyn Brand (804) 814-1711
           Brandon Propst
           Brandon Baugus
           Joey King
           Kim Melson                            
       
Rescue Hall of Fame: 
Chair: 
Kevin Dillard (540) 752-7721 Ext. 115
           Bruce Stratton
           Page Entsminger
           Bubby Bish
           Mac McGuire

EMS Exchange Program:
Chair:  
Scott Davis (540) 922-2747

IT Committee:
Chair:  
Gary Dalton (540) 481-0125
           
Steve Ayers (540) 818-8880
           Wesley Melson

Legislative:
Chair: 
Bubby Bish (804) 731-1131
         
Dreama Chandler (276) 620-3432
          Gary Dalton          

          Warren Winner
          Clarence Fox
          John Porter


National EMS Memorial Service:
              
Scott Davis (540) 922-2747

Nominating:
Chair:
 Kim Craig
D-1:   Kim Craig
D-2:   Kay Laws
D-3:   Fran Phillips
D-5:   Jim Fontaine
D-6:   June Wilkes
D-7:   Denise Davis
D-8:   Steven Reynolds
D-9:   Darrell Beavers
D-10: Kevin Dillard

Camporee Event:
           TBD

 Junior Advisors:
Chair:  Emily Pittman


Facilities:
Chair:  
Andy Neagle (804) 241-0168

           George Langford
           Mac McGuire
           Warren Winner


Board Appointments:
Advisory Board Reps: Dream Chandler and Valetta Daniels
Legislative: Gary Dalton
Emergency Management: Bubby Bish
Rules and Regs: Kim Craig
Workforce: Dreama Chandler
Training and Certification: Bobby Lester
Transportation: Patrick Scott and Scott Davis
VOLSAP: John H. Craig, III, Gary Dalton, John Hilliard


Appointed Officers
Ken Morgan - Parlimentarian
Gary Dalton - Editor


District Advisors
District 1 - Nick Brown
District 2 - 
District 3 - Joey King
District 5 - 
District 6 - 
District 7 - 
District 8 - Gary Dalton
District 9 - 
District 10 - 

Loading